Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17.

Wróć

POTĘGA STALOWEJ WOLI

wystawa plenerowa

Termin: listopad 2023 – marzec 2024

Miejsce ekspozycji: dziedziniec Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, ul. Hutnicza 17, 37-450 Stalowa Wola

Od listopada 2023 r. na dziedzińcu Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego zagości nowa wystawa czasowa. Plenerowa ekspozycja Potęga Stalowej Woli to jubileuszowy, bogaty w archiwalne fotografie projekt wystawienniczy, prezentujący w pigułce historię Stalowej Woli i zakładów przemysłowych, których budowa legła u podstaw powstania miasta nad Sanem.

W 2023 roku Stalowa Wola, jedno z najmłodszych polskich miast, obchodzi swoje 85. urodziny. W 1938 roku osiedle fabryczne powstałe przy Zakładach Południowych – potężnym kompleksie przemysłowym wybudowanym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, oficjalnie otrzymało swoją nazwę. Losy przemysłowego, powstałego niemal od podstaw miasta, na długie lata nierozerwalnie związały się z dziejami przedwojennych zakładów i ich spadkobiercy – Huty Stalowa Wola.

Potęga Stalowej Woli to plenerowa ekspozycja przygotowana z okazji jubileuszu powstania Stalowej Woli, obfitująca w archiwalne materiały historyczna podróż po najważniejszych wydarzeniach w dziejach miasta i huty od końca lat 30. począwszy, na czasach współczesnych kończąc. Ekspozycja składa się z blisko trzydziestu plansz i prezentuje najciekawsze zagadnienia związane z rozwojem Stalowej Woli na przestrzeni ponad 80 lat: jej spektakularne początki i zawrotne tempo budowy, rozwój urbanistyczny miasta, rozkwit, działalność i produkcję jednego z wiodących w polskim przemyśle zbrojeniowym zakładu przemysłowego, przedwojenne dziedzictwo i nowoczesność współczesnego miasta i Huty.

Autorem ekspozycji jest Marek Stańkowski – historyk, dziennikarz i regionalista; autor licznych opracowań na temat kultury i historii Stalowej Woli.

Fotografie na wystawie pochodzą ze zbiorów: Marka Stańkowskiego, Jerzego Reszczyńskiego, Rafała Bieńkowskiego, Huty Stalowa Wola, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Fundacji Dionizego Garbacza „Stalovianum”

Opracowanie graficzne wystawy: 2 CODE