Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17.

Wróć

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – WERSJA SKRÓCONA

Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
w wersji skróconej przeznaczonej dla małoletnich

WPROWADZENIE
Standardy ochrony dzieci
Aby zapewnić Ci bezpieczeństwo, w Muzeum opracowaliśmy bardzo ważny dokument – Standardy Ochrony Małoletnich. Jest on wyrazem troski o Ciebie w sytuacjach, w których czujesz się skrzywdzony. Troskę tę rozumiemy jako szczególną dbałość o Twoją godność oraz o Twoje dobro fizyczne i psychiczne. W naszym Muzeum obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich w wersji zupełnej oraz w wersji skróconej przeznaczonej właśnie dla Ciebie. Obie wersje są zamieszczone na stronach internetowych Muzeum.
Do opracowania Standardów Ochrony Małoletnich Muzeum zostało zobowiązane przez państwo. Uznano bowiem za pilną potrzebę wprowadzenie systemowego rozwiązania ochrony dzieci (osób do 18 roku życia) przed przemocą fizyczną, w tym seksualną, psychiczną, edukacyjną, materialną czy – coraz powszechniejszą – cyberprzemocą.
Pamiętaj o swoich prawach:
• Masz prawo czuć się bezpiecznie podczas wizyty w Muzeum. Dokładamy wszelkich starań, by chronić dzieci przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem.
• Nikt nie ma prawa Cię przezywać, wyśmiewać, poniżać, prześladować, upokarzać i zawstydzać.
• Masz prawo do nietykalności cielesnej.
• Nikt nie ma prawa Cię dotykać w sposób, którego nie chcesz i nakłaniać do zachowań, w których czujesz się źle i niekomfortowo.
• Masz prawo do szukania wszelkiej pomocy, zawsze gdy jesteś krzywdzony.
Pamiętaj o swoich obowiązkach:
• Zachowuj się kulturalnie i z szacunkiem do innych osób przebywających w Muzeum.
• Nie oddalaj się samowolnie od swojego opiekuna poza miejsce, w którym prowadzone są zajęcia.
• Przestrzegaj obowiązujących zasad i reguł porządkowych.
• Wykonuj polecenia pracowników Muzeum.

UWAGA:
Jeżeli spotkało Cię w domu albo w Muzeum coś, czego nie akceptujesz, co Cię niepokoi, martwi, smuci, jeżeli ktoś Cię skrzywdził lub zachował w sposób nieodpowiedni albo w sposób, którego nie akceptujesz, śmiało możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc każdego z pracowników Muzeum. Postaramy się rozwiązać ten problem tak, abyś był bezpieczny.
Zapoznaj się z naszymi najważniejszymi wartościami
1. TWOJE SAMOPOCZUCIE – POROZMAWIAJMY!
Chcemy ochronić Cię przed różnymi formami krzywdzenia, w tym agresji fizycznej i psychicznej. Nie musisz znać wszystkich form przemocy. Jeżeli jakaś sytuacja budzi Twój niepokój, lęk lub czujesz, że nie jesteś bezpieczny, porozmawiaj z pracownikiem Muzeum. Naszym zadaniem jest dbać o Twoje bezpieczeństwo.
2. WIDZISZ ZAGROŻENIE – REAGUJ!
Jeśli doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro, albo wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do pracownika Muzeum. Możesz to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Nie musisz się podpisywać, ale jeśli to zrobisz, będzie nam łatwiej pozyskać więcej informacji o Twojej sytuacji. Każde takie zgłoszenie potraktujemy poważnie.
3. SZACUNEK TO PODSTAWA!
Szanujemy Twoje prawa i potrzeby, a w szczególności Twoją godność, i dążymy do zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Dbamy o to, by Twoi rówieśnicy również dbali o wzajemny szacunek. W komunikacji z Tobą kierujemy się empatią, cierpliwością i wyrozumiałością.
4. JESTEŚMY RÓŻNI I TO JEST BEZCENNE!
Jesteśmy różni, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Różnorodność pozwala nam uczyć się nie tylko od edukatora, ale też od rówieśników. Każdy z nas ma też inne potrzeby, jeśli jesteś w danym momencie przytłoczony, słabo się czujesz lub potrzebujesz skorzystać z toalety – możesz to zgłosić naszemu pracownikowi. Szanujemy Twoje potrzeby i szybko znajdziemy rozwiązanie. Jeśli kogoś nie rozumiesz, zadaj dodatkowe pytania lub poproś o powtórzenie.
5. ZDJĘCIA – MASZ PRAWO DO DECYZJI
Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć NIE. Szanujemy Twoje odczucia i prawo do odmowy. To Twoja decyzja, a my ją akceptujemy.
6. INTERNET – TAK CZY NIE?
Podczas korzystania z Internetu bądź ostrożny. Czasami możesz trafić na strony, które nie są dla Ciebie odpowiednie lub na których możesz zobaczyć przemoc lub agresję. Przekaż to swoim rodzicom lub nam. Czy wiesz, że średni wiek gracza w Polsce to aż 30 lat? Ty masz dużo mniej, ale pamiętaj, że czasami osoby kłamią i podają informacje, które nie są prawdziwe. Dlatego nawet w grach lub grupach, nie podawaj wielu szczegółów na swój temat, w tym adresu zamieszkania czy numeru telefonu.
7. BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ
Czasami ktoś może także „ukraść” innej osobie konto, np. na Facebooku. Nie przyjmuj zaproszeń od osób, których nie znasz i nigdy ich nie widziałeś na żywo. Nie wysyłaj też smsów na numery, których nie znasz. My również nie będziemy się z Tobą kontaktować z naszych prywatnych profilów na
Facebooku czy Instagramie. Nie będziemy też dzwonić z prośbą o spotkanie w miejscu innym niż to, do którego zwykle uczęszczasz i o którym wiedzą Twoi rodzice. Jeśli otrzymasz od nas niepokojącą Cię informację, zgłoś ją rodzicom/opiekunom lub nam mailowo albo telefonicznie. Wyjaśnimy sytuację i poinformujemy Cię o rozwiązaniu.
8. MASZ PRAWO WIEDZIEĆ
Masz prawo wiedzieć, co robimy, żeby Cię chronić. Pełną wersję Standardów Ochrony Małoletnich możesz znaleźć w Punkcie Obsługi Klienta lub na naszych stronach internetowych.
9. MASZ PRAWO KORZYSTAĆ ZE WSPARCIA
Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie (lub w Twojej rodzinie, otoczeniu) albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz dać nam znać lub możesz zadzwonić pod te numery:

 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Telefon czynny całą dobę przez cały tydzień.

Pamiętaj, masz prawo szukać wsparcia dla siebie. Więcej informacji możesz też uzyskać
wchodząc na stronę www.116111.pl
Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli: 800 080 222
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
Dziecięcy Telefon Zaufania: 800 12 12 12
Darmowy, całodobowa linia, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Jeśli tego potrzebujesz, zadzwoń pod bezpłatny numer:
Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48