HISTORIA
KOLEKCJA
Trzon kolekcji Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli stanowią zabytki związane z historią Stalowej Woli – najważniejszej realizacji industrialnej i urbanistycznej Centralnego Okręgu Przemysłowego, ukształtowanej w latach 1937-1939. Zgromadzony unikatowy zbiór archiwaliów oraz ikonografii dotyczy wiodącej inwestycji COP-u, w ramach którego powstały Zakłady Południowe (późniejsza Huta Stalowa Wola), Elektrownia oraz modernistyczny zespół urbanistyczno-architektoniczny – osiedle Stalowa Wola. Zasób ten sukcesywnie powiększano o produkty pochodzące z fabryk, które powstały w czasach realizacji COP lub w sposób znaczący rozwinęły wówczas swoją działalność. Obecnie w kolekcji dominują zabytki techniki: maszyny produkcyjne (obrabiarki) wykorzystywane do produkcji części metalowych, części instalacji z elektrowni, m.in. turbina, oraz radia, gazomierze, aparaty telefoniczne, pochodzące z epoki wielkiego boomu gospodarczego, oraz wiele innych przedmiotów produkowanych na potrzeby cywilne. Zbiór zabytków przestrzennych obejmuje również zespół militariów i oporządzenia żołnierskiego produkowanych w końcu lat 30. XX w.
Ponieważ dominującym wówczas stylem w wyposażeniu wnętrz i wzornictwie przemysłowym było art déco, Muzeum systematycznie gromadzi wyroby rzemiosła artystycznego, przedmiotów użytkowych, materiałów archiwalnych i graficznych utrzymanych w tej stylistyce (od 2006 roku).
WYSTAWY
„COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura” / 2007
Wielka wystawa jubileuszowa w ramach obchodów 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego – multimedialna i nowoczesna – po raz pierwszy po 70 latach od powstania COP-u pokazała w szerokim zakresie jedno z największych osiągnięć II Rzeczpospolitej, jakim była realizacja planu Centralnego Okręgu Przemysłowego w latach 1937-1939. Za tę ekspozycję muzeum otrzymało I nagrodę i statuetkę Sybilla w konkursie na Wydarzenie muzealne 2007 roku.
„Rafał Malczewski – Centralny Okręg Przemysłowy – reportaż malarski 1938” / 2008
Na wystawie zaprezentowano unikatowy zespół pejzaży – krajobrazów przemysłowych Rafała Malczewskiego z dwóch serii: „Czarny Śląsk” (1934-1935) i „Centralny Okręg Przemysłowy – reportaż malarski” (1938).
„Mikrus – auto, któremu nie pozwolono dorosnąć” / 2010
Co działo się po wojnie w fabrykach zbudowanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego? Jedną z kart tej historii odkrywała wystawa poświęcona zapomnianemu polskiemu samochodowi, produkowanemu w latach 1957-1960, którego nagłe zakończenie produkcji do dziś nie zostało do końca wyjaśnione. Mikrus MR 300 powstawał w Mielcu (podwozie i nadwozie) i w Rzeszowie (silnik), wyposażony był w ogumienie z Dębicy – a wszystkie te zakłady wywodzą się z COP-u.
Ekspozycja zaprezentowała zderzenie możliwości polskiej myśli technicznej, stanowiącej kontynuację przedwojennych tendencji budowania technicznej nowoczesności Polski, z powojennymi warunkami i założeniami politycznymi. Wystawa otrzymała I nagrodę i statuetkę Sybilla w konkursie na Wydarzenie muzealne 2010.
„Od niepodległości do nowoczesności” / 2013
Wystawa przygotowana została z okazji 75. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zaprezentowane fotografie z okresu międzywojennego przedstawiały miejscowości objęte planem COP-u oraz funkcjonujące w nich zakłady – te istniejące już wcześniej, zmodernizowane i włączone w ramy ogólnonarodowego przedsięwzięcia, oraz te budowane od podstaw. Ukazana na nich została historia powstawania wielkich inwestycji industrialnych oraz przemian dokonywanych w zakresie niezbędnej do ich funkcjonowania infrastruktury.
„Stalowa Wola w obiektywie inż. Bronisława Rudzińskiego” / 2013
Plenerowa wystawa zorganizowana w roku jubileuszu 75-lecia powstania Stalowej Woli prezentowała 63 unikatowe fotografie powstającego osiedla wykonane przez inż. Bronisława Rudzińskiego (1906-1994), głównego autora planu urbanistycznego Stalowej Woli oraz kolejnych etapów rozbudowy przyfabrycznego osiedla. Stworzone przez niego projekty budynków mieszkalnych oraz plany miasta, również te niezrealizowane, były integralną częścią wystawy.
„Wzorowe miasto: Stalowa Wola” / 2013
Jubileusz 75-lecia Stalowej Woli stał się doskonałą okazją do innego niż dotąd zaprezentowania początków miasta. Przedwojenne elementy wyposażenia prywatnych mieszkań i biur, pokazane w aranżacji nawiązującej do stylu okrętowego, nabrały głębszego wymiaru za sprawą relacji dawnych mieszkańców miasta i ich potomków. Ludzie, którzy korzystali z tych przedmiotów, otaczali się nimi i wiążą z nimi swoje wspomnienia, opowiedzieli na nowo niezwykłą historię Stalowej Woli. Odrębny moduł wystawy poświecono charakterystycznym dla niej detalom architektury modernistycznej.
„Made in Poland” / 2014
Na wystawie prezentowane były najbardziej rozpoznawalne wytwory i wzory z polskiej ikonosfery: od kultowych marek, poprzez tradycyjne wyroby i popularne sprzęty po charakterystyczny dizajn. Odnosiła się nie tylko do historii polskiego wzornictwa, kultury wizualnej i materialnej, ale również historii przedsiębiorczości. Wszystkie prezentowane marki mogą pochwalić się długoletnią tradycją, sięgającą niekiedy kilku wieków wstecz. Łącząc na wystawie dwa aspekty – dobre projektowanie oraz historię – nawiązano do dziedzictwa Stalowej Woli, miasta powstałego jako najważniejsza realizacja urbanistyczna Centralnego Okręgu Przemysłowego i mocno kojarzącego się z wyrobami Huty Stalowa Wola.
Ekspozycja otrzymała wyróżnienie w XXV konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2014 oraz w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne 2014.
„Życie towarzyskie w Centralnym Okręgu Przemysłowym” / 2017
Tętniąca życiem towarzyskim i kulturalnym II RP pokazana została w głównej mierze na przykładzie społeczności stalowowolskiej. Prezentacja rozmaitych form spędzania czasu wolnego jednocześnie pozwoliła odtworzyć nastrój i atmosferę końca lat 30. XX wieku. Zwiedzający mieli okazję zasmakować życia kulturalnego epoki, poznać gwiazdy kina, kabaretu, teatru oraz wybranych artystów dwudziestolecia. Kontynuacją tego wątku był sport i turystyka, w tym modne polskie kurorty i uzdrowiska.
Szczególnym miejscem spotkań ówczesnych elit były kasyna, zarówno urzędnicze jak i wojskowe. To tu, poza pracą bądź koszarami i domem rodzinnym, spędzano najwięcej czasu. Na terenie COP-u istniało kilkanaście tego typu obiektów, m.in. w Stalowej Woli, Pionkach, Dębie, Rzeszowie, Łańcucie, Mościcach i Lublinie.
Niezwykle atrakcyjną częścią wystawy był wątek balu Zakładów Południowych, który odbył się w stalowowolskim kasynie. Istotny był także aspekt personalny ekspozycji, a więc zdjęcia i informacje o osobach, które organizowały bal i w nim uczestniczyły. W zaimprowizowanych strefach przedwojennego kasyna ważną część stanowił również wątek kultury materialnej – to tam widz poznał polskie rzemiosło artystyczne w modnym wówczas stylu art déco.
„COP i Miasto. Nowoczesność i dziedzictwo” / 2017
Wystawa „COP i Miasto”, nagrodzona statuetką Sybilla w kategorii wystawy przyrodnicze i techniczne, pokazała, jak budowa COP ma się do dzisiejszego świata, w jaki sposób wielki przemysł oraz rozwiązania techniczne wpływały na poziom życia mieszkańców 80 lat temu i czy można z tym wiązać fakt, że współcześnie w rankingach jakości życia w polskich miastach oraz tzw. smart city w czołówce pojawia się Rzeszów, wysoko plasują się też Kielce – miasta COP. Była to także próba określenia, czy i pod jakimi względami mianem smart city epoki międzywojnia można określić Stalową Wolę.
„COP w obiektywie przedwojennych reporterów” / 2017
Ta plenerowa wystawa nie opowiadała o historii powstawania COP za pomocą zdjęć. Nie kierowała się chronologią ani nie przypominała najważniejszych faktów o tej inwestycji. Jej celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na fotografię jako sztukę, technikę, narzędzie, medium, które utrwalając obrazy z poszczególnych miejsc i wydarzeń towarzyszących budowie, tworzy samodzielną opowieść, opartą na wrażeniach wizualnych i emocjach, zachęcającą do własnych obserwacji i interpretacji.
„Zbudowaliśmy to miasto” / 2018
Przez pryzmat wspomnień stalowowolan toczyła się narracja wystawy, pozwalająca na wsłuchanie się w to, co oni mieli do powiedzenia o mieście, które zbudowali, w którym żyją, którego ulice codziennie przemierzają, którego obraz mają w swojej pamięci, a klimat kreują. Ekspozycja nawiązała do aktualnego obecnie w muzealnictwie trendu biografii miejsc/przedmiotów oraz interpretacji dziedzictwa.
Wystawa otrzymała prestiżowe wyróżnienie Sybilla.
Od wystawy do muzeum
25 października 2017 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę projektów, które otrzymują dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Nasz projekt znalazł się na 9 miejscu.
Jego przedmiotem było wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych w modernistycznych warsztatach szkolnych przy ul. Hutniczej 17 i zaadaptowanie ich na nowoczesne Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nowo utworzona instytucja kultury jest wiodącą placówką, upowszechniającą dziedzictwo COP i popularyzującą naukę, technikę, najnowsze technologie oraz tematykę gospodarczą. Staje się ważnym miejscem aktywnego wypoczynku i rekreacji. Muzeum zostało zlokalizowane w zabytkowym budynku, który wraz ze swoim oryginalnym wyposażeniem stanowi świadectwo industrialnego dziedzictwa naszego regionu.
WYDAWNICTWA
Publikacje wydane przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli dotyczące Centralnego Okręgowego Przemysłowego:
- „Rocznik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli” 2006, Anna Garbacz (red.), Stalowa Wola 2006
- Od niepodległości do nowoczesności. Centralny Okręg Przemysłowy 1937-1939, Krzysztof Adamek (red.), Stalowa Wola 2007
- COP dla przyszłości. Ludzie – Przemysł – Architektura, katalog wystawy, Aneta Garanty (red.), Stalowa Wola 2007
- Od niepodległości do nowoczesności. Centralny Okręg Przemysłowy 1937-1939. Wydanie jubileuszowe z okazji 75-lecia COP, Marek Wiatrowicz (red.), Stalowa Wola 2012
- Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj, dziś, jutro, materiały z konferencji naukowej w 75. rocznicę rozpoczęcia budowy COP-u, Anna Garbacz, Beata Trybuła (red.), Stalowa Wola 2012
- Polityka inwestycyjna i budowa COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marian Marek Drozdowski, Stalowa Wola 2012
- E-grosik. Przewodnik po wystawie stałej. Miniprzewodnik ekonomiczny dla dzieci, Olga Gromek, Katarzyna Bogucka, Stalowa Wola 2013
- Stalowa Wola, miasto przeszłości – przyszłość miasta, Elżbieta Przesmycka (red.), Stalowa Wola 2014
- Stalowa Wola, europejskie Miasto modernistyczne, Elżbieta Przesmycka (red.), Stalowa Wola 2014
- Stalowa Wola. Miasto na medal, publikacja dla dzieci o początkach Stalowej Woli, Katarzyna Wydra, Barbara Łepkowska, Stalowa Wola 2014
- COP w obiektywie przedwojennych reporterów, katalog wystawy, Katarzyna Zarzycka, Stalowa Wola 2017
- COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo, katalog wystawy, Katarzyna Zarzycka, Stalowa Wola 2017
- Stalowa Wola, miasto przeszłości – przyszłość miasta. Dziedzictwo architektury przemysłowej, Elżbieta Przesmycka (red.), Stalowa Wola 2018
- Centralny Okręg Przemysłowy. Miasto na nowo, publikacja dla dzieci, Katarzyna Zarzycka, Barbara Łepkowska, Stalowa Wola 2017
- Poznajemy COP i Stalowa Wolę. Przewodnik historyczny dla dzieci i młodzieży, Marek Wiatrowicz, Stalowa Wola 2018
Konferencje:
- Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj – dziś – jutro, konferencja naukowa w 75. Rocznicę rozpoczęcia budowy COP-u pod honorowym patronatem Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka; 15.05.2012
Organizatorzy: Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie im. E. Kwiatkowskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, polskie Towarzystwo Historyczne Sekcja Biografistyki, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli - I Ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu: Stalowa Wola. Przeszłość miasta – miasto przyszłości: Modernistyczna architektura i wzornictwo Centralnego Okręgu Przemysłowego; 27-28.09.2014
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli - II Ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu: Stalowa Wola. Przeszłość miasta – miasto przyszłości: Dziedzictwo architektury poprzemysłowej Stalowej Woli; 2.10. 2015
Projekt dofinansowany ze środków Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli - Konferencja w ramach cyklu Teraz COP zorganizowana z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego: Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce; 8 września 2017
Organizatorzy: Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska
Partnerzy strategiczni: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Huta Stalowa Wola S.A., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Bank PKO BP S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Partnerzy: Politechnika Rzeszowska, Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej - II konferencja naukowa z cyklu Oblicza polskiej modernizacji: Procesy modernizacyjne w Drugiej Rzeczypospolitej; 5-6.12.2019
Konferencja zorganizowana została w ramach projektu badawczego „Niepodległa Polska i wolni Polacy w XIX-XXI wieku” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Organizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Uniwersytet Rzeszowski