Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17.

Wróć

 

 

Tytuł projektu:

Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

 

Główny cel projektu stanowi:

Podniesienie atrakcyjności regionu oraz zwiększenie dostępności do zasobów kultury poprzez rewaloryzację modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli przy ulicy Hutniczej 17 na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

 

Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17

Wartość projektu – 25 760 160,24 PLN

Wkład Funduszy Europejskich – 16 354 266,58 PLN

W ramach realizacji zadania wykonano m.in.:

1. Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w budynku byłych warsztatów szkolnych.

Ta część zadania została zrealizowana przez firmę Zakład Remontowo-Budowlany Józef Bajek, wyłonioną w przetargu nieograniczonym. W ramach prac przystosowano budynek byłych warsztatów szkolnych do nowej funkcji, a mianowicie siedziby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego przedstawia największy w dziejach Polski zryw gospodarczy. Jest to historia nie tylko uprzemysłowienia kraju, ale też rozwoju architektury modernizmu i sztuki art déco. Oprócz czynników gospodarczych w muzeum przedstawiono rozwój życia społecznego – integrację społeczeństwa II RP, podniesienie poziomu życia ludności, a przede wszystkim pomysłowość, pracowitość, innowacyjność i dążenie do celu, które mogą stanowić przykład dla współczesnych.

Na ekspozycji stałej przedstawiono też historię „perły COP-u” – Stalowej Woli – miasta, które powstało wówczas od podstaw.

Prace konserwatorskie w budynku wykonano zgodnie z projektem Pracowni Projektowej F11 z Krakowa, który uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Oddział w Tarnobrzegu. Obiektowi przywrócono świetność, podkreślając jego walory architektoniczne i industrialny charakter.

 

2. Zagospodarowanie terenu

Zagospodarowanie terenu wokół Muzeum również zostało wykonane przez ww. firmę ZRB Józef Bajek. Obejmowało ono przygotowanie terenów zielonych, parkingu, chodników, oświetlenia zewnętrznego oraz podświetlanej fontanny czynnej w okresie wiosenno-letnim.

 

3. Budowa wystawy stałej

Budową wystawy stałej zajęło się wyłonione w przetargu nieograniczonym Konsorcjum: Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch i New Amsterdam Sp. z o.o. Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na trzy części:

  1. Wystawę główną pn. „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce” poświęcono historii COP-u. Oprócz przedstawienia historii „polskiego cudu gospodarczego” lat 30-tych XX wieku mamy okazję poznać najważniejsze postaci związane z polską nauką – nie tylko z dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja podzielona jest na moduły przedstawiające najważniejsze tematy związane z COP-em: rozwój przemysłu, wynalazki, rozwój transportu. Jedna z części mówi o architekturze i życiu społecznym. Każdy moduł składa się z kilku przestrzeni o różnym charakterze: ekspozytorów z zabytkami, stanowisk interaktywnych – również takich wymagających aktywności fizycznej, stanowisk multimedialnych z aplikacjami quizzowymi, aplikacjami poszerzającymi wiedzę, a także stref dla dzieci.
  2. Wystawa „Miasto dla dzieci” to przestrzeń podzielona na dwa moduły: „Miasto budujemy” i „Miasto – odtwarzamy”. W obu przestrzeniach służących do nauki przez zabawę, dzieci mogą poznać działanie np. prostych narzędzi, zasady budowy miast lub wcielić się w wykonawcę jednego z wielu przedwojennych zawodów.
  3. Przestrzeń zagadek Tu czeka na zwiedzających niezwykła przygoda – poprzez rozwiązanie różnorodnych zadań poznajemy historię jednego z ciekawszych epizodów z działalności konspiracji w Stalowej Woli w czasie II wojny światowej.
  4. Konserwacja i digitalizacja muzealiów

W ramach zadania wyłoniona w przetargu nieograniczonym firma NOX Wojciech Szkodlarski wykonała konserwację 20 zabytków techniki – przedwojennych obrabiarek, które zakupiono niegdyś na potrzeby powstających Zakładów Południowych. Można je obejrzeć w Muzeum.

Digitalizacji poddano 100 zabytków związanych z historią Centralnego Okręgu Przemysłowego – są to m.in. maszyny, meble i dokumenty. Zadanie wykonała firma Konserwacja Zabytków Sabina Szkodlarska wyłoniona w ramach zapytania ofertowego.

Efekty prac digitalizacyjnych można zobaczyć na stronie: https://zbiory.muzeum.stalowawola.pl/

 

Szczegółowe informacje o zasadach przetwarzania przez Państwa danych osobowych w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 znajdują się w niniejszym dokumencie:

Klauzula informacyjna

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli informuje, że jest możliwość sygnalizowania o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych, poprzez specjalny adres e-mail:  naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl lub elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci