MISJA
Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego ma przede wszystkim wypełniać podstawową misję muzeum:
- gromadzić zbiory,
- zabezpieczać je,
- prezentować zasoby,
- opracowywać,
- edukować.
Muzeum COP jako muzeum techniki w centrum zainteresowania stawia przede wszystkim zabytki związane z szeroko rozumianą ideą COP-u: maszyny przemysłowe, wyroby, dokumenty i fotografie dotyczące zakładów przemysłowych. Nie zapominamy jednak o najważniejszym, czyli o ludziach, którzy COP budowali – ich historiach i opowieściach.
Nasze Muzeum ma nie tylko prezentować historię jednego z największych cudów gospodarczych w dziejach Polski, ale także przenosić idee, które przyświecały budowniczym COP-u. Dlatego wszechobecne są w nim koncepcje przedsiębiorczości i wynalazczości – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Bierzemy przykład ze wspólnej pracy, łączenia sił w dążeniu do celu, wzajemnej pomocy; ważne jest również podnoszenie własnych kwalifikacji i szeroko rozumiany rozwój osobisty. Koncentrujemy się także na innych wartościach – propagujemy idee nowoczesnej myśli urbanistycznej i trendy w architekturze, które zdominowały zabudowę copowskich osiedli i miast w dwudziestoleciu międzywojennym. Nowoczesne bryły modernistycznych i funkcjonalnych budynków wkomponowane w tereny zielone, zgodnie z ówczesną ideą miasta-ogrodu to miejsca, gdzie mieszkańcy mogli odpocząć zrelaksować się, poświęcić wspólnym pasjom.
Czy dzisiaj nie dąży się do tego samego? Miasto to już nie tylko betowe biura i bloki, ale także zielone skwerki, parki i inne wspólne przestrzenie odpoczynku i rekreacji. Czy zatem COP to tylko historia gospodarcza? Nie, nie tylko. Jako muzeum dążymy do propagowania każdego aspektu związanego z COP-em. I nawet jeśli Wam się to wydaje mało powiązane, przekonamy, że to także ekologia, urbanistyka, poziom życia ludzi, wprowadzanie nowych technologii, czyli wartości aktualne także dzisiaj – 85 lat od rozpoczęcia budowy COP-u.
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.