Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17.

Wróć

STALOWE PAMIĄTKI

 

Uwaga! Zmiany w planie wystawienniczym!

Skracamy czas ekspozycji „Stalowe pamiątki”. Będzie ona otwarta tylko do 25 lutego!

Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, to przyjdźcie do Muzeum COP. Przez liczne eksponaty i zdjęcia będziecie mogli prześledzić rozwój Stalowej Woli od momentu jego powstania po współczesność.
Zapraszamy serdecznie!

 

wystawa z okazji 85 lat Stalowej Woli

Termin: listopad 2023 – luty 2024

Miejsce ekspozycji: Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, ul. Hutnicza 17, Stalowa Wola

Wieczne pióro, przedwojenne taczki, rower, akwarela Rafała Malczewskiego, księga z podpisem prezydenta i anonimowa przesyłka, a w niej 120 fotografii. Trudno o bardziej przypadkowy zestaw, a jednak każdy z tych przedmiotów to nośnik pamięci o wyjątkowych ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla Stalowej Woli. To tylko kilka z setek unikatowych przedmiotów, które zaprezentowane zostaną na nowej wystawie czasowej w Muzeum COP przygotowanej z okazji jubileuszu miasta.

Ekspozycja Stalowe pamiątki zaprezentuje widzom 85 lat historii miasta. Większość pokazanych eksponatów to dary obecnych lub dawnych mieszkańców Stalowej Woli. Przechowywane przez lata jako cenne rodzinne skarby świadczą o wielkim przywiązaniu do przeszłości miasta, wagi jego materialnego dziedzictwa i dumy z bycia częścią tej społeczności. Stalowa Wola i pamiątki z nią związane cieszą się również niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy współuczestniczą w tegorocznym, jubileuszowym przedsięwzięciu wystawienniczym. Udostępnione przez nich eksponaty, w połączeniu z obiektami ze zbiorów Muzeum, doskonale ilustrują przełomowe momenty w dziejach huty i miasta, przemiany społeczno-gospodarcze, kulturę i sport, życie mieszkańców oraz znane i ważne osobistości.

Chronologiczna podróż po ponad ośmiu dekadach rozwoju Stalowej Woli rozpoczyna się od spotkania z ojcami miasta, którzy przesądzili o jego lokalizacji nad Sanem, a kończy współczesną panoramą. Pomocne dla widza będzie zamieszczone w salach kalendarium, zawierające najważniejsze wydarzenia. Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja najnowszego nabytku – na dziedzińcu Muzeum COP stanie legendarna ładowarka Ł-34, dzieło stalowowolskich konstruktorów. Kontynuacją treści wystawy czasowej będzie również planszowa ekspozycja plenerowa pt. Potęga Stalowej Woli.

Stalowe pamiątki to sentymentalna podróż po dziejach hutniczego grodu, opowiedzianych zabytkami, pamiątkami i fotografiami.

 

Organizator:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

Kuratorzy:

Aneta Garanty, Krzysztof Adamek, Wojciech Chudzik, Joanna Wójcik

Projekt aranżacji: Anna Skołożyńska-Cieciera

Wystawa czynna: pon., śr., pt.: 8-14.30, wt., czw.: 8-18, niedz.: 13-19, sob. nieczynne.

tel. 15 823 50 39, www.muzeumcop.pl