Projekt pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego” – dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-0096/17.

9. Ogólnopolski Konkurs Modelarski Sikorski Model Show – 3 czerwca 2023 r.
Wróć

9. OGÓLNOPOLSKI KONKURS MODELARSKI SIKORSKI MODEL SHOW – 3 CZERWCA 2023 R.

Sikorski Model Show już 3 czerwca

Niespełna dwa tygodnie pozostały do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego Sikorski Model Show. Dziewiąta odsłona popularnej stalowowolskiej imprezy modelarskiej startuje już 3 czerwca!

Już po raz dziewiąty, do Stalowej Woli przybędą modelarze z całego kraju, by wziąć udział w zmaganiach konkursowych tegorocznej edycji Sikorski Model Show. Święto wielbicieli historii i amatorów modelarstwa odbędzie się pod dachem Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Na uczestników wydarzenia, jak co roku, czeka mnóstwo atrakcji.

Sikorski Model Show to wydarzenie, które na stałe wpisało się w miejski kalendarz imprez kulturalnych. Zainicjowane w 2013 r. przez stalowowolskiego historyka – Bartłomieja Belcarza – od lat przyciąga tłumy gości, w atrakcyjny sposób popularyzując modelarstwo i wiedzę historyczną wśród dzieci i młodzieży.

Głównym punktem tegorocznego programu, podobnie jak w latach poprzednich, będzie konkurs modelarski skierowany zarówno do indywidualnych, jak i zrzeszonych modelarzy. Konkursowa rywalizacja rozegra się w podziale na grupy wiekowe junior i senior, w dwóch kategoriach: festiwalowej oraz konkursowej. Międzynarodowy skład sędziowski wyłoni zwycięzców, na których czekają atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej do dnia 31 maja 2023 r. do godziny 24:00. Chętni do uczestnictwa w formule festiwalowej mogą zapisywać się na: https://forms.gle/QjJw1f18zYBL76VY7; zgłoszenia do konkursu punktowego przyjmowane są pod adresem: https://forms.gle/1D1eEf1XTnebTJUn6.

Konkurs to oczywiście nie jedyna atrakcja, jaką przygotowali w tym roku organizatorzy wydarzenia. 3 czerwca w przestrzeni Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego odbędzie się giełda modelarska oraz zademonstrowane zostaną unikatowe zbiory kolekcjonerów z całego kraju. Na wielbicieli „żywej historii” będą czekać pokazy grup rekonstrukcyjnych, sprzęt wojskowy oraz historyczne pojazdy. Zabytkowe auta zaprezentuje stalowowolski Automobilklub, a w podziemiach Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej wielbiciele czterech kółek zapoznają się z ekspozycją prezentującą perły polskiej i zachodnioeuropejskiej motoryzacji.

To oczywiście nie wszystko. W Muzeum COP swoją premierę będą miały dwie nowe ekspozycje czasowe: prezentująca historię lotnictwa wojskowego wystawa grafik Marka Rysia oraz planszowa ekspozycja „Pod Niebem Maghrebu”, ukazująca dzieje polskich lotników we francuskiej Afryce Północnej w 1940 r. To nie jedyna lotnicza gratka tegorocznej edycji Sikorski Model Show. Pawilon wystawienniczo-edukacyjny z prezentacją poświęconą samolotowi TS-11 Iskra zaprezentuje Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina. Dęblinianie przygotowali również ekspozycję „Ppłk. pil. Stanisław Skarżyński. Awiator, Marzyciel, Zwycięzca”, pokazującą nietuzinkową sylwetkę legendarnego polskiego zdobywcy przestworzy. Po raz pierwszy w Muzeum COP zaprezentowany zostanie również, wykonany w skali 1:4 model samolotu PZL.23 Karaś – podstawowego, lekkiego bombowca używanego przez polskie lotnictwo w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku.

Podczas tegorocznego Sikorski Model Show nie zabraknie także muzycznego akcentu. W bluesowy nastrój wprowadzi gości obecna na scenie muzycznej od kilkunastu lat rzeszowska formacja Kłusem z Blusem.

Wydarzenie: 9. Ogólnopolski Konkurs Modelarski Sikorski Model Show

Data: 03.06.2023 r.

Organizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, Zespół Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli

Miejsce: Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, Stalowa Wola, ul. Hutnicza 17

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/898127114969335/

Formularz festiwalu – rejestracja uczestników: https://forms.gle/QjJw1f18zYBL76VY7

Konkurs punktowy – rejestracja uczestników: https://forms.gle/1D1eEf1XTnebTJUn6